Inovacije: Jačanje unutrašnjih kapaciteta za inoviranje u kompanijama
Kako izgraditi kulturu za inoviranje? Kakvi su trendovi, alati i modeli inoviranja? Kako pokrenuti ljude i razviti strategiju? Mogu li otvorene inovacije da pomognu? Kako dizajnirati inovativan proizvod? Kako spojiti digitalnu i inovacijsku transformaciju organizacije? Kako izraditi roadmap za inovacije za svoju organizaciju? Kompanije moraju da nauče kako da izgrade sistem za inoviranje, koji uključuje sve zaposlene i spoljnu zajednicu, a u tome mogu da im pomognu holistički i integrisani program koji sadrži različite savremene pristupe, metode, alate i tehnike. Za kompanije je neophodno da osveste važnost stvaranja kulture za ubrzanje inovativnosti, upoznaju se sa trendovima, pristupima i alatima.
O govorniku
Emir Džanić je ekspert na polju inovacija, povezujući napredna socijalna i tehnička znanja u svrhu postizanja održive inovacije. Dovršava doktorsku disertaciju koja je fokusirana na Otvorene inovacije i organizacijsku kulturu.
Tokom 20 godina iskustva, radio je sa privatnim kompanijama, velikim konsultantskim kućama i ministarstvima na području inovacija i upravljanja promenama. Suosnivač je i partner u Cambridge Innovative System Solutions, kompaniji specijalizovanoj za razvoj Sistema inovacija, upravljanje promenama u organizaciji i organizacijskoj kulturi, kao i za kompleksne inovacijske projekte na području poslovnih modela, proizvoda i usluga. Kao menadžer za otvorene inovacije, uspešno je uveo sistem otvorenih inovacija i promenu organizacijske kulture, upravljao kompanijskim spin-off za inovativne projekte, i ustanovio sistem tehnološkog izviđanja (technology scouting) na nivou Podravka d.d. kompanije.
Cambridge Innovative System Solutions, Ltd
Cambridge Innovative System Solutions Ltd je kompanija čija je osnovna delatnost u području sprovođenja organizacijskih promena, sa ciljem uvođenja sistema inovacija, a posebno otvorenih inovacija.
Culture4Innovation je holistički i integrisani program koji sadrži različite savremene pristupe, metode, alate i tehnike za uspešnu inovacijsku transformaciju organizacije. Culture4Innovation Akademija pomaže organizacijama da planiraju i sprovedu promene, uz sticanje znanja za razvoj vlastitog roadmap-a za sprovođenje promena.
Q&A
Sve je veći broj kompanija koje se hvale kokreacijom (kreiranjem proizvoda sa kupcima ii drugim važnim deonicima), employee driven inovacijom (uključivanjem svih zaposlenih u proces inoviranja) i sl. Ovi novi pristupi kratko se zovu Otvorenim inovacijama.
Većina kompanija u regiji koje spadaju u mid ili low tech organizacije, koristi takozvani zatvoreni tip inoviranja. Do nedavno je inoviranje u većini industrija bilo zasnovano na konceptu organizacijskih celina, čija je funkcija istraživanje i razvoj, ili marketing u onom širem smislu te reči. Znanja sutako bila generisana i čuvana u okviru organizacije koja ih je polako i sistemski unapređivala. Kako je organizacija rasla, oslanjala se na stvorena znanja i eksploatisala ih uglavnom kroz vlastite proizvode, a ređe prodajom na tržištu. Ovakav pristup je dodatno učvršćivao stabilne poslovne modele, a organizacija je postajala sve otpornija na promene. Ovo zvuči kao priča iz prošlosti, ali je još uvek u dobroj meri stvarnost za prehrambenu industriju i FMCG sektor uopšte, koji su fokusirani na proizvodne kapacitete i smanjenje troška.
U posljednjih 10tak godina u kompanijama koje predvode sektor (Mars, Nestle, J&J, Coca-Cola itd.) sve je veći broj učesnika iz dobavljačkog lanca počeo da učestvuje u procesu inoviranja, pa su odeli za istraživanje i razvoj izgubili primat koji su nekada imali.
Kompletan intervju možete preuzeti OVDE